Planteringskärl / farthinder Frida 160L är en stor planteringskruka som passar in utmärkt på torg, utanför butiker och andra liknande utemiljöer. Detta handtillverkade kärl är en kvadratisk skålformad planteringskruka för de lite större planteringarna. Krukan har en höjd på 810 mm med en 650 mm bred överkant och står väldigt stabilt på marken. Blomkrukan är genomfärgad i antracit och har efterbehandlats med en silikatfärg för att ge en ren och fin yta men också för att skydda mot fuktskador. Kärlet har tillverkats i frostbeständig betong och är förstärkt med armeringsjärn för extra hållbarhet.
Specifikationer:
- Design: Kvadratisk skålformad
- Material: Betong
- Färg: Antracit (ytbehandlad med silikatfärg)
- Mått överkant: 650 x 650 mm
- Mått botten: 450 x 450 mm
- Höjd: 810 mm
- Volym: ca 160 liter
- Vikt: 275 kg
Planteringskärlet Frida passar in bra på gator och innergårdar men fungerar även bra inomhus i de lite större lokalerna. Krukan har en bred yta för att få plats med flertalet vackra blommor och växter och är tack vare sin vikt stabil nog även för ett mindre träd. Blomkrukan fungerar utmärkt som ett dekorativt väghinder till för att avleda trafik från fotgängstäta gator eller ge entréer ett bättre skydd. Krukan är utrustad med lyftögla för att lättare kunna transportera på plats. Som tillbehör kan man köpa till planteringsinsatser som kommer med lyftöglor för att lättare kunna byta planteringar som t.ex. ett säsongsbyte eller om man bara vill ha lite variation.
Alla planteringskärl i vårt sortiment kan placeras med plantering i utomhus året runt. Det som skall tänkas på är att dräneringshålet inte täpps igen och att det inte saltas precis vid krukorna så klarar de sig fint över vintern.
OBS! Vid leverans av planteringskärlet så placeras det på en pall vid entrédörren eller vid tomtgräns/lastkaj. Kunden har ansvaret att ta bort emballaget och placera planteringskärlet på vald plats.