Sidobelysning för mässvägg och mässdisk – WLED 116
WLED 116 är en kraftfull LED-armatur framtagen för att ge jämn och effektiv sidobelysning till mässväggar och mässdiskar. Armaturen monteras enkelt på Pop-Up-system och är kompatibel med flera typer av mässmontrar.
Belysningen ger ett neutralt ljus som framhäver tryck och budskap utan att skapa hårda skuggor. Strömkontakten kan placeras på baksidan eller på vänster/höger sida beroende på hur montern är uppbyggd. Upp till tio enheter kan anslutas till samma strömuttag, vilket gör lösningen flexibel även för större monterytor.
Information om klämfästen
Denna belysning är anpassad för Pop-up-väggar och kan användas direkt tillsammans med dessa system utan extra tillbehör.
Vid montering på andra typer av väggar eller rörkonstruktioner krävs separat klämfäste. För plana väggar finns väggklämfäste och för rörkonstruktioner finns klämfäste för rör Ø20–34 mm. För seriekoppling finns Wall LED Y-kabel som gör det möjligt att ansluta två armaturer till samma strömuttag. Max 10 enheter kan kopplas till ett uttag.
Hur klämfästet för rör monteras visas i videon nedan.
Specifikationer:
Dimensioner: 150 x 430 x 55 mm
Vikt: 0,70 kg
Färgtemperatur: ca 4200 K
Ljusflöde: 2600 lumen
Effekt: 25 W
Färg: svart eller silver